Robíme servis do 48h bez objednania.

Elektrobicykle, najčastejšie otázky

 

Pre koho je elektrobicykel určený, alebo kto využije jeho potenciál? 
pre-koho-je-elektrobicykelElektrobicykel nie je striktne len pre ľudí so slabšou fyzickou kondíciou. Samozrejme že takýmto ľuďom otvorí alebo rozšíri možnosti v bicyklovaní a väčšie vzdialenosti alebo náročnejší terén bude pre nich dostupný. Bežný cyklista však ocení možnosť dostať sa na bicykli ešte ďalej, realizovať celodenné cyklovýlety prípadne deťom umožní prebicyklovať s rodičmi za jeden ďeň desiatky kilometrov. Navyše celoodpružené horské alebo cestné elektrobicykle sú určené práve na športovú jazdu plnú adrenalínu a náročnejších úsekov. Zvládanie takejto trate je s elektrobicyklom skutočná zábava.

 

Kedy uvažovať nad elektrobicyklom?
kedy-uvazovat-nad-elektrobicyklomAk máte pocit že vám s priateľmi nestačia sily a nechcete zaostávať, vyskúšajte elektrobicykel. Rovnako pomôže ak sa potrebujete presúvať v kopcovitom teréne či už v práci alebo z iných dôvodov. Veľmi dobrý dôvod je zmeniť dopravu do práce a začať pravidelne celé leto jazdiť na bicykli. Ak to máte ďaleko, eletrobicykel pomôže.

 

Je potrebné sa nejako starať o batériu? 
starostlivost-o-bateriuBatérie v elektrobicykloch sú podobné aké sa dnes využívajú v inej elektronike. Na každý druh batérií platia trošku iné pravidlá. Základom však je snažiť sa batériu úplne nevybiť a nenabíjať ju pokiaľ je len čiastočne vybitá (myslíme tým že má viac ako 70% kapacity). Samozrejme že sa to nedá úplne takto presne naplánovať, stačí pokiaľ si na to budete dávať pozor. Ak to zopár krát do roka nevyjde, nič sa nestane. V zimnom období sa odporúča kúpiť si na batériu neoprénový obal aby sa dokázala lepšie zohriať na pracovnú teplotu. Nízke teploty batériám nepomáhajú a rapídne znižujú ich kapacitu. 

 

Ako dlho trvá nabíjanie batérie? 
ako-dlho-trva-nabijanie-baterieV závislosti od kapacity a nabíjacieho prúdu sa batérie v dnešných elektrobicykloch dokážu nabiť za cca 60 - 170 minút.

 

Umývanie elektrobicykla, ako na to? 
umyvanie-elektrobicyklaElektrobicykel je, ako to má v názve napísané, elektrické zariadenie. Navyše napätie batérie je niekoľko desiatok voltov. Prípadný skrat by mohol znamenať zničenie batérie alebo elektroniky. Elektrobicykel preto nikdy neumývame striekajúcou vodou pod silným tlakom. Odporúča sa ho len osprchovať, špinavé časti umyť metličkou alebo hubkou a obyčajným umývacáím prostriedkom (mydlo, saponát). Olejové časti ako reťaz a prevodník neumývame týmto spôsobom. Na to existujú špeciálne prostriedky a mazania.

 

Ako je to s dojazdom, niekedy sa uvádza až 150km a viac? 
dojazd-elektrobicyklaJe to podobne ako pri uvádzaní spotreby automobilu. Všetko závisí od hmotnosti nákladu, štýlu jazdy a terénu. Ak si zvolíte na elektrobicykli minimálnu podporu a pôjdete po rovine ustálenou rýchlosťou, dojazd môže byť skutočne až 150km. V prípade, že ale budete jazdiť po lese v kopcovitom teréne s maximálnou podporou, dojazd klesne len na cca 35-40km. V kopcovitom teréne je lepšie namiesto vzdialenosti sledovať koľko metrov nadmorskej výšky nastúpate. S batériou s kapacitou 500Wh sa bežne dá pri maximálnej podpore nastúpať cca 1000 výškových metrov. Maximálna podpora v tomto prípade znamená že si jazdu skutočne užijete aj v náročnom teréne. 

 

Aké sú obmedzenia rýchlosti? 
maximalna-rychlost-elektrobicyklaElektrobicykel je elektronicky obmedzený na podporu len do maximálnej rýchlosti 25km/h. Je to z legislatívnych dôvodov. Pri vyššej rýchlosti Vám už motor nepomáha a šetríte tým batériu. 

 

Je vysoká hmotnosť nevýhodou? 
hmotnost-elektrobicyklaVyššiu hmotnosť elektrobicykla pri jazde takmer nepocítite. Z počiatku si budete musieť zvyknúť ako sa bicykel správa v zákrutách, ale po krátkej chvíli už bude jazda prirodzená a pomoc zo strany motora preváži kilogramy navyše.

 

Ktorá značka motorov je najlepšia? 
ktora-znacka-motoraRozdiely medzi motormi sú okrem ceny, hmotnosti a výkonu hlavne v reakčných dobách a plynulosti asistencie, teda ako rýchlo elektronika zareaguje na vaše šliapanie a začne vám pomáhať a rovnako keď prestanete šliapať ako rýchlo prestane pomáhať. Staršie motory s týmto mali problém a často trvala reakcia aj pol otáčky pedálmi. Rozbeh do kopca bol teda celkom náročný. Rovnako pri skončení šliapania motor urobil ešte cca pol otáčky kým zastal. Dnešné moderné motory už takýto problém nemajú, avšak výrobcovia bicyklov si väčšinou do športových elektrobicyklov vyberajú značky ako Shimano, Bosch či Yamaha. Značka Bafang svojimi parametrami tesne zaostáva za týmito poprednými výrobcami, vyvažuje to však cenou svojich motorov. Ak uvažujete o rekreačnom jazdení s rodinou a priateľmi, značka motora pre vás nemusí byť smerodajná. 

 

Ako prevážať elektrobicykel?
ako-prevazat-elektrobicykleElektrobicykel bežne váži 22-27kg. Je to o 10kg viac ako bežný bicykel. Ak je možné demontovať batériu, ušetríte tým cca 3kg. Prevážanie takéhoto bicykla na streche automobilu je však veľmi náročné a aj tie najlepšie nosiče na strechu majú nosnosť len 20kg. Preto odporúčame prevoz na nosiči ktorý je upevnený na ťažnom zariadení vozidla.  Viac si môžete prečítať na tejto linke https://www.tazargroup.sk/ktory-nosic-bicyklov-vybrat.html