Správna veľkosť bicykla
Každý z nás má mierne odlišnú postavu, máme inú výšku, inú dĺžku nôh. Aby bola jazda bicyklom skutočnou zábavou je potrebné si správne vybrať okrem druhu bicykla aj veľkosť. Pri malých deťoch toto väčšinou nie je až taký problém. Pohľadom ľahko zistíme, že dieťaťu je už bicykel malý a potrebuje väčší. Rodičia často dokonca preskakujú jednu veľkosť bicykla pri deťoch ktoré príliš rýchlo rastú a kúpia im trošku väčší bicykel s tým, že dieťa predsa do roka dorastie a bicykel mu bude akurát.
Pri dospelých osobách ale nekupujeme bicykel na 2-3 roky. Preto výrobcovia ponúkajú širokú škálu veľkostí a geometrií rámov. Pri bežnej priemernej postave človeka, tým sa myslí osoba ktorá nemá príliš krátke alebo príliš dlhé nohy, stačí sledovať výšku postavy a podľa nej vyberať. Ak však máte ale o niečo dlhšie nohy, alebo naopak kratšie, musíte si bicykel vyberať aj s ohľadom na toto a vtedy je lepšie si bicykel pred kúpou vyskúšať. Základným rozmerom je však vždy výška rámu, ktorá sa počíta od stredu osky pedálov po horný koniec sedlovej trubky. Na obrázku nižšie to je označené písmenom H.
Hlavným merítkom je výška postavy a výška rámu H |
Ďalšou dôležitou informáciou je samotné popisovanie veľkostí bicyklov. Niektorí ich určujú palcami, iný písmenami S, M, L, XL, cestné bicykle sa z historických dôvodov označujú centimetrami. Každý výrobca má okrem toho aj vlastnú tabuľku odporúčaných veľkostí svojich bicyklov. Je to logické, pretože geometria rámov nie je rovnaká a aj keď máte rovnako vysoké rámy dvoch rôznych bicyklov od dvoch výrobcov, nemusia byť oba vhodné pre toho istého človeka. Týka sa to najmä osôb, ktoré majú výšku postavy na hranici dvoch veľkostí bicykla. Teda bol by pre ne vhodný napríklad bicykel veľkosti M ale aj L. Tabuľky veľkostí výrobcov sa často prekrývajú. Je to práve kvôli tomu, že rovnako vysokí ľudia nemusia mať rovnako dlhé nohy. Preto ak si vyberáte bicykel, vždy pozerajte do tabuľky veľkostí jeho výrobcu a nie do inej.
Tabuľka veľkostí SCOTT
Tabuľka veľkostí AUTHOR