Robíme servis do 48h bez objednania.

Ako vybrať bicykel

Správny výber bicykla nepodceňujte

Bicykle si nekupujete na 1 rok. Nie je to ako kúpiť si kus odevu alebo obed v reštaurácii. Nesprávny výber bicykla môže svojmu majiteľovi pokaziť celý dojem z cyklistiky. Mnoho cyklistov jazdí na bicykloch ktoré nie sú pre nich úplne vhodné. Či už sa môže jednať o nesprávnu veľkosť, alebo nevhodný typ bicykla. Ak si nevyberiete správne, môže to mať zlý vplyv nie len na váš emocionálny dojem ale aj na zdravie. Preto prosím venujte kúpe bicykla dostatočnú pozornosť. Vašou odmenou bude radosť z jazdy. Získate tým prospech po fyzickej aj psychickej stránke. 

 

VÝBER VEĽKOSTI BICYKLA - kliknite pre viac info

 

spravny-vyber-bicykla  


 

Správny druh bicykla

Mnoho ľudí kupuje bicykle len podľa veľkosti. Do predajne prídu so zámerom kúpiť trekingový alebo horský bicykel, pričom vôbec nezvážili iné možnosti, pretože väčšinou o nich ani nevedia. Veľkosť bicykla nie je všetko. Ak by tomu tak bolo, nemali by sme toľko druhov bicyklov a všetky bicykle by vyzerali približne rovnako. Kedysi dávno tomu tak skutočne bolo. Dnes je však cyklistika omnoho ďalej a bicykle sa počas svojej éry neustále vyvíjali, zdokonaľovali a menili. V ponuke nájdeme dnes množstvo bicyklov od športových pre profesionálov až po maximálne pohodlné pre seniorov. Navyše nám karty v posledných rokoch celkom zamiešali aj elektrobicykle, ktoré dávajú cyklistike úplne nový rozmer a robia ju dostupnou prakticky pre každého kto sa chce bicyklovať. Základné delenie bicyklov je podľa druhu použitia, resp. typu cesty a terénu.

 


 

Jazda po spevnených cestách v meste, na dedine - MESTSKÝ BICYKEL

mestsky-bicykel-kenzel

Bežná každodenná jazda do práce, obchodu, školy, prípadne výlety s priateľmi. Presne na toto je mestský bicykel určený. Prevody takéhoto bicykla sú nastavené na rovinu a mierne stúpanie a bežnú rýchlosť cyklistu približne 20km/h. Posed na bicykli je väčšinou vzpriamený, cyklista nie je v predklone a riadidlá sú pohodlne zahnuté mierne dozadu. Tieto bicykle sú takmer vždy vybavené blatníkmi, nosičom batožiny, stojanom a osvetlením. Verzie pre seniorov sú navrhnuté tak aby nástup na bicykel bol veľmi jednoduchý, spodná tyč pri pedáloch je väčšinou veľmi nízko. Tieto bicykle sú veľmi pohodlné a praktické. Sú vybavené bežnými ráfikovými brzdami. 

mestske-bicykle

 


 

Jazda po cyklochodníkoch, prevažne spevnených, ľahký terén - TREKINGOVÝ/KROSOVÝ BICYKEL

trekingovy-bicykel-scottAk máte chuť občas z mesta utiecť aj na cyklochodníky a lesné cestičky, ale náročnejší terén už nie je pre vás, potom je pre vás trekingový/krosový bicykel ten správny. Rovnako ako mestský bicykel je vybavený blatníkmi a môže mať aj nosič batožín. Prevody sú nastavené tak aby zvládli aj väčšie stúpanie a vyššie rýchlosti na rovine nad 30km/h. Všetko samozrejme závisí od zdatnosti cyklistu.Tieto bicykle majú primeranú šírku plášťa, ale dezén je drsnejší a vhodný aj na lesné a poľné cestičky kde spoľahlivo drží stopu. Pre jazdy v mierne hrboľatom teréne sú väčšinou vybavené odpružením prednej vidlice, čo cyklistovi poskytuje vyšší komfort.

 trekingove-bicykle

 


 

Športová cestná jazda - CESTNÝ BICYKEL (pretekársky)

cestny-bicykel-scottPredchodcom týchto bicyklov je starý známi Favorit. Od tej doby však cestné bicykle prešli mnohými vylepšeniami. Všetky vylepšenia väčšinou smerujú k rovnakým bodom. Znižovanie hmotnosti a aerodynamického odporu a zvyšovanie stability. V neposlednom rade je to komfort radenia prevodov. Športovcom cyklistom tu netreba nič vysvetľovať. Ak plánujete robiť cestnú cyklistiku, je vhodné sa o výbere takéhoto bicykla poradiť s našim personálom. Možností je skutočne mnoho a cenové rozpätie je rovnako veľmi veľké v závislosti od konštrukcie rámu (materiál môže byť hliník, alebo karbón) a celkovej výbavy.

cestne-bicykle 

 


 

Športová jazda po nespevnených lesných cestách - GRAVELový BICYKEL

gravel-bicykel-scottGravel bicykel sa vyvinul z cestných bicyklov. Cestné bicykle majú veľmi úzke pneumatiky hustené na vysoké tlaky. Jazda môže byť veľmi nekomfortná aj pri malých poškodeniach vozovky. Je takmer nemožné s ním jazdiť na nespevnenej vozovke. Preto vznikli bicykle GRAVEL. Majú širšie penumatiky a robustnejšie rámy. Mnohí cestní cyklisti radi trénujú v lesoch a na nespevnených cestách, to však nie je možné na bežných cestných bicykloch. Na druhej strane nechcú jazdiť na bežných horských alebo trekingových bicykloch, ktoré sú väčšinou ťažšie a pomalšie. Gravelové bicykle im toto umožňujú. Majú podobnú konštrukciu rámu ako cestné bicykle, posed je na nich rovnako podobný a svojou konštrukciou zvládajú bežné lesné cestičky. 

gravelove-bicykle

 


 

Jazda po lesných chodníkoch a nespevnených cestách - HORSKÝ BICYKEL

hardtail-scottfull-suspension-scottHorský bicykel je najrozšírenejším typom bicykla. Je to preto lebo je univerzálny a má skutočne široké použitie. Môžete ho používať v lese, na poľných cestách ale aj v meste a na dedine. Je praktický na každodenné použitie. Predpokladom je relatívne dobrá fyzická zdatnosť cyklistu. Okrem bežného bicyklovania sú tieto bicykle využívané aj amatérskymi a profesionálnymi cyklistami na rôznych súťažiach najmä po lesných cestách. Horské bicykle majú široké pneumatiky s drsným dezénom a veľmi dobre držia stopu aj na nespevnených cestách aj v zákrutách. Rámy sú robustné a znesú aj skutočne silné nárazy a jazdy po kameňoch, menších skalách, koreňoch stromov ale aj po lístí, blate a štrku. Prevody sú nastavené na prudké stúpanie a rýchle zjazdy. Bežne sú vybavené kotúčovými hydraulickými brzdami, ktoré sú spoľahlivejšie a silnejšie. Samozrejmosťou je odpruženie prednej vidlice, ktorá ma zdvihy bežne 10cm a viac. Menej rozšírené sú celoodpružené bicykle, ktoré sú vhodné viac do náročnejšieho terénu. Pretekárkse horské bicykle sú opäť ako cestné navrhované na nízku hmotnosť a vysokú robustnosť a často majú karbónové rámy.

hardtail-bicykle

 


 

Zjazd lesom - ENDURO, ZJAZDOVÝ BICYKEL

DOWNHILL-SCOTTŠpeciálnou kategóriou jazdy je ENDURO. Ide o jazdu na extrémne zvlnenom teréne s častými skokmi, pádmi, zákrutami. Cyklista takmer nesedí v sedle a neustále pracuje celým telom. Tieto bicykle patria k najrobustnejším celoodpruženým bicyklom vôbec. Predné odpruženie má často zdvih až 20cm, čo sa samozrejme prejaví na hmotnosti bicykla. Zjazdové bicykle znesú pády až niekoľko metrov. Jazda v takomto teréne vyžaduje okrem bicykla aj veľké skúsenosti a je veľmi nebezpečná. Prilba v žiadnom prípade nie je dostatočná ochrana cyklistu. Takmer vždy majú cyklisti aj ochrany chrbtice a končatín. 

horske-bicykle

 


 

Pumptrack, Bikros - BMX BICYKEL

 

bmx-scottBMX bicykle nie sú konštruované na bežné bicyklovanie. Sedlo majú príliš nízko a jazda na nich by bola veľmi nepohodlná. Navyše nemajú žiadne radenie a často sú vybavené len zadnou brzdou. Sú navrhnuté len na efektné skákanie a jazdu po umelých zvlnených terénoch, tzv. pump trackoch, prípadne na U rampe. Konštrukcia je veľmi jednoduchá a pevná. Jazdci na týchto bicykloch predvádzajú rôzne skoky, saltá a iné efektné triky. Medzi mladými ľudmi je tento typ športu v posledných rokoch veľmi obľúbený a ihriská so zvlneným terénom a bikrosové dráhy pribúdajú po celom slovensku. 

BMX-bicykle